Makrolidová antibiotika
Skupina antibiotik v současnosti často používaných. Jsou obzvl. účinná u nitrobuněčných infekcí typu chlamydie, mykoplazmata, ureaplasmata a další. Jde např. o clarithromycin (např. přípravek Klacid), rovamycin (Rovamycin) či roxitromycin (Rulid).
Mediátor
V medicíně látka, zprostředkující přenos informací. Např. *histamin.
Medicína – komerční pojetí
Pojetí medicíny, kdy pacient může sloužit primárně jako prostředek k zisku lékaře, zdravotníka, farmaceutických společností, lékáren nebo organizátorů zdravotní péče. Tím se může vytrácet humanistické pojetí medicíny jako pomoc člověku v nouzi. Degradace zdravotnictví do sféry komerčních služeb s maximálním zdůrazněním ekonomických principů připomíná pak obchod. Z aplikace tohoto systému a tržních principů vzniká tzv. „klientský přístup k pacientovi“, při kterém hrozí, že obchod s nemocí nahradí altruistické pojetí. Doslovné splňování požadavků trhu a formalit zdravotních pojišťoven i jiných institucí může tak vytěsnit hluboký zájem zdravotníka o člověka, který by měl být hlavním motivem jeho práce. Pacient by měl být, tak jako každý člověk, „vždy cílem a nikoli prostředkem“ (I. Kant). Viz Zdraví, způsob života, léky a vlastní rozhodnutí. D.
Medicína založená na důkazech
Evidence-Based Medicine, EBM. Vědecké pojetí medicíny, které své závěry staví na kvalitních studiích s přesně definovanými požadavky na metodiku a exaktním statistickým zpracováním. Postupuje se tedy podle předem stanovených pravidel, stanovených Oxfordským centrem pro medicínu založenou na důkazech.
Medrol
Chráněný název léku v tabletové formě, které obsahuje účinnou látku *metylprednisolon. Syntetický kortikosteroid. Jeho déletrvající aplikace má velmi pestré využití u závažnějších nemocí, např. *autoimunitní onemocnění, těžké astma, krátkodobě se používá při závažnějších alergických reakcích a těžších astmatických záchvatech. Celková, perorální aplikace kortikosteroidů přináší vysokou účinnost léčebnou, zejména protizánětlivé účinky. Při opakovaném podávání však také účinky nežádoucí, viz *kortikosteroidy.
Metabolismus
Látková přeměna v živém organismu.
Mikrob
Organizmus mikroskopických rozměrů, viditelný pouze mikroskopem. Např. bakterie, prvok, kvasinka, virus.
Molekulární diagnostika
Viz komponentová diagnostika (*starší název).
Montelucast
Generický název účinné látky podle chemického složení a současně i chráněný název výrobku s antiastmatickým účinkem. Jiný chráněný přípravek s montelucastem je např.
Singulair. Má mírnější protizánětlivý účinek, používá se proto k pravidelné, déletrvající, kontrolní léčbě astmatu. Jeho užívání může také přinášet nežádoucí účinky, např. bolesti hlavy.
Mucosolvan
Chráněný název léku, který obsahuje účinnou látku *ambroxol. Náleží do skupiny *mukolytik, která rozkládají hlen v dýchacích cestách, a tím usnadňují jeho odkašlání. Přípravek Mukosolvan je určený pro stavy spojené s obtěžujícím *vlhkým kašlem při váznoucím odkašlávání zvýšeně vazkého hlenu. Naproti tomu použití mukolytik na *suchý kašel není smysluplné. Používá se u chronické bronchitidy, CHOPN, astmatu a dalších respiračních onemocnění.
Mukolytika
Skupina léčiv na usnadnění odkašlávání při *vlhkém kašli. Užívají se v případech, kdy při zvýšeně vazkém a hojném hlenu jeho vykašlávání vázne. Působí mechanizmem snížení viskozity hlenu, čímž dochází k jeho snadnějšímu roztrhání a tím i vykašlání. Naproti tomu použití mukolytik na *suchý kašel není opodstatněné. Účinné látky s mukolytickým účinkem: Acetylcystein (ACC, Fluimucil), Ambroxol (Ambrosan, Mucosolvan), Erdostan (Erdomed).
Mykoplazma
Bakterie velmi malých rozměrů, která se od ostatních odlišuje svými specifickými vlastnostmi, z nichž některé jsou na pomezí bakterií a virů. Žije pouze uvnitř buněk svého hostitele. Podle druhu způsobuje onemocnění dýchacího systému podobná virovým nákazám dýchacích cest a plic. Jiná mykoplazmata způsobují např. pohlavní nákazy. Důležité je, že v některých případech infekce mykoplazmaty může zvyšovat dispozici k astmatu, případně toto onemocnění udržovat aktivní. Viz *astma a mykoplazmata. K potlačování mykoplasmového onemocnění jsou většinou léčebně účinné určité druhy antibiotik, zejména antibiotika makrolidová (např. Clarithromycin) a tetracyklinová (Deoxymykoin). U astmatika je v tomto případě často třeba vyšších dávek a delší doby jejich podávání.