DOTAZ ČTENÁŘKY: Jak se léčí astma a alergická rýma v těhotenství ?
Již od 3 let trpím alergickou rýmou i astmatem. Mám alergii na pyl, roztoče a srst zvířat. Dlouhodobě užívám Flonidan nebo Claritin, při dušnosti vdechuji Pulmicort a při záchvatu Berodual. Často použiji oční kapky nebo nosní sprej Allergodil. V těhotentsví však na radu lékařky antihistaminika ani kortikoidní léky užívat nesmím. Můžete mi prosím poradit, čím jiným mohu svoje potíže mírnit ? Jsou např. homeopatika účinná a mohou se užívat v těhotenství ?
ODPOVĚĎ: Léčba v těhotenství podle FDA
Léčba alergií a astmatu je vedena na základě mezinárodních doporučení, které se řídí tzv. kategoriemi bezpečnosti. Tato doporučení vypracovává americká státní instituce Food and Drug Administration (FDA). V těhotenství volíme léky podle kategorií bezpečnosti a upřednostňujeme *FDA skupinu B, kterou lze podat i v prvních třech měsících těhotenství. Antihistaminika Flonidan či *Claritine v těhotenství používat lze, stejně jako inhalační kortikosteroid *Pulmicort. Tyto léky patří do kategorie B. Není důvod, proč by se podávat nemohly, pokud je u rýmy léčba zdůvodnitelná potížemi nebo obecně lékařským doporučením. Bronchodilatancium *Berodual (lék na rozšíření zúžených průdušek) lze použít od II. trimestru těhotenství. Berodual v sobě obsahuje 2 léky, jeden FDA – kategorie B a druhý FDA- C. Berodual se nemá používat v poledním měsíci těhotenství, protože právě jeho jedna složka, formoterol (FDA-C), tlumí děložní stahy. Allergodil má kategorii C, proto jej lze používat až od II. trimestru. Během prvního měsíce lze doporučit tzv. Cromony, např. Allergocrom, FDA-B.
Na základě medicíny založené na důkazech nebyla prokázána účinnost homeopatie na léčbu žádných chorob, ani alergie. *Homeopatie má však velmi silný placebový účinek, to znamená, že i podání neúčinné látky, která vzhledově i chuťově vypadá jako skutečný lék, vyvolá zlepšení příznaků nemoci.
V Dánsku musejí být všechny homeopatické přípravky označeny nápisem „Homeopatický léčebný prostředek, účinnost není doložena“. Toto opatření bylo přijato poté, co v žádné zkoušce, kdy se podávalo homeopatikum jedné skupině a placebo druhé, nebyl zjištěn statistický rozdíl v účinnosti. Podobný režim pro homeopatika je doporučen i legislativou Evropske unie. Jinými slovy to znamená, že homeopatikum má stejnou účinnost jako placebo.
Odpovídá MUDr. Bronislava Novotná, PhD. Alergologická ambulance Interní hepatogastroenterologické kliniky, MU, Fakultní nemocnice Brno – Bohunice
Recenze: MUDr Jiří Novák, NZZ při ÚVN Praha
Kde dál pokračovat:
*Astma v těhotenství – léky a pracovní neschopnost.
*Jak se správně podávají nosní spreje NR