Archiv pro měsíc: Listopad 2024

Záněty plic a průdušek u těhotných a kojících žen

Při péči o těhotnou pacientku s respirační infekcí musíme mít na paměti imunologické, fyziologické a farmakologické zvláštnosti těhotenství. Princip tolerance plodu imunitním systémem matky vede k preferenci její Th2 buněčné imunitní odpovědi a v důsledku těchto změn jsou těhotné ženy obecně náchylnější …

Rubriky: Články pro lékaře, Těhotenství | Komentáře nejsou povoleny

Svědění – pruritus

  Úvod Pruritus neboli svědění kůže je nepříjemný pocit, který u pacienta vede k nutkavému škrábání. Postihuje pouze kůži a přilehlé části sliznice. Svědění během života zažije každý člověk. Pokud trvá déle než 6 týdnů, je považováno za chronické. Výskyt …

Rubriky: Články pro lékaře, Ostatní | Komentáře nejsou povoleny

Dušnost v zátěžové laboratoři a její patofyziologie

Dušnost je subjektivní pocit, diskomfort spojený s dýcháním. Pocit dušnosti je ve velké míře centrálním nervovým systémem odvozován ze srovnání mezi potřebou výměny dýchacích plynů- zejména nutnosti rychle vydýchat přebytek oxidu uhličitého- a dechové práce k tomuto účelu vynakládané na …

Rubriky: Astma, Články pro lékaře | Komentáře nejsou povoleny

Odpůrci očkování, alternativní rodiče, pokles proočkovanosti

U nás v ČR, ale i v Evropě a v zámoří v posledních letech akcentují aktivity různých sdružení/ společností, které vyžadují alternativní schémata vakcinace nebo dokonce úplně odmítají očkování jako zdraví poškozující. Akce proti očkování jsou starého data, již po …

Rubriky: Články pro lékaře, Výživa a prevence | Komentáře nejsou povoleny

Rhinosinusitis nebo rhinitis (rhinopharyngitis) a sinusitis?

Lékařství ve světě i u nás se v důsledku prudkého růstu poznatků oborově dále atomizuje. S tím vznikají stále úžeji specializované lékařské odborné a vědecké společnosti, které nezřídka ztrácí spojení s původním oborem, i když někdy na druhé straně čile překračují do oborů …

Rubriky: Články pro lékaře, Rýma chronická | Komentáře nejsou povoleny

Endokrinní disruptory a zdraví

Endokrinní disruptory (ED) jsou chemické antropogenní látky, které působí jako agonisté a antagonisté na hormonální receptory, zejména steroidní a tyroidální. Rozrušují endokrinní a metabolickou rovnováhu. Hromadí se v tropickém pásmu a odtud se přesunují vlivem planetárního proudění vzduchu k pólům, kde kondenzují …

Rubriky: Články pro lékaře, Ostatní | Komentáře nejsou povoleny

Strach – od dinosaurů po modlitbu

Řecký filosof Platón rozdělil člověka na tělo a duši. Duši přirovnal k dvojspřeží, jehož vozatajem je rozum. Ten má na uzdě dva koně: vzpurného – špatné emoce a hodného – dobré emoce. Tento model převzal jako základ pohledu na člověka …

Rubriky: Ostatní | Komentáře nejsou povoleny

Astma, alergie a roztoči

Průduškové astma je podle současných názorů syndrom, zahrnující více nosologických jednotek s podobnými klinickými i patologicko anatomickými rysy. Jejich definitivní výčet a rozdělení nejsou dokončeny, tak jak není přesně zmapován vznik jednotlivých forem tohoto onemocnění. Řetězce patofysiologických procesů, odvíjející se od …

Rubriky: Astma | Komentáře nejsou povoleny

Nanočástice a imunita. Máme se těšit nebo obávat?

Celá veřejnost a zvláště lékaři se v posledních několika létech stále častěji setkávají s nanotechnologiemi. Nanotechnologie jsou využívány pro přípravu nanočástic, které mají velmi rozmanité uplatnění. Jsou využívány prakticky ve všech oblastech našeho života pro svoje velmi výhodné užitné vlastnosti. Představují jednu …

Rubriky: Ostatní | Komentáře nejsou povoleny