1. Jak a kdy zavádět kojenci příkrm mléčné výživy?
Věk čtyři měsíce, event. období mezi čtyřmi a šesti měsíci života (17 až 26 týdnů), je k zavádění nemléčné stravy u zdravých dětí podle dosavadních poznatků nejvhodnější. Nové potraviny se zavádějí do stravy dítěte jednotlivě a opatrně. Aby jídelníček v 6 měsících obsahoval již všechny základní kojenecké potraviny, je třeba ve 4 měsících s příkrmem bezodkladně začít.
2. Co má smíšená kojenecká strava obsahovat?
Přídavky kojení by měly postupně obsahovat zeleninu, ovoce, maso včetně ryb, slepičí vejce, mouku z obilovin, rýži, výrobky z mléka jako tvaroh, jogurt, tvarohové krémy a případně produkty z arašídů (arašídové máslo).
3. V jakém pořadí a jak se potraviny zavádějí?
Pořadí při jejich zavádění do jídelníčku není stanoveno. Bývá zvykem začít zeleninovou polévkou, do ní postupně přidávat mouku, maso a vajíčko.
4. Můžeme dnešní jídelníček kojence považovat za definitivní?
Po zveřejnění postojů oficiálních institucí z r. 2008 – 2009 byly ukončeny nebo dobíhají další stěžejní studie a v budoucnu jsou proto možné další změny.
5. Je vhodné používat ke snížení rizika alergie u kojenců hypoalergenní mléka (HA mléka)?
Vhodné to není. Riziko alergie hypoalergenní mléka ve skutečnosti nesnižují. Naopak, v poslední době se zjišťuje, že HA mléka spíše zvyšují riziko astmatu.
Na dotazy čtenářů odpovídá MUDr. Jiří Novák, Alergologie a imunologie při Ústřední vojenské nemocnici
Kam dále pokračovat:
Výživa kojence a vznik alergických onemocnění. NV
Hypoalergenní mléka (HA mléka) nebrání vzniku alergie, mohou však zvýšit výskyt astmatu a atopického ekzému.
Literatura:
1. Nwaru BI, Erkkola M, Abonen S, et al. Age at the Introduction of Solid Foods During the First Year and Allergic Senzitization at Age 5 Years. Pediatrics 2010; 125: 50-60.